15. 9. 2023
Bylinky a koření jsou od pradávna součástí každé kuchyně. V rámci asijských receptur jsou pro nás mnohdy nejvýraznějším prvkem. Pokud máte rádi exotická chuťová dobrodružství, je pak Vietnam hotovým rájem pro jazyk. Ponořte se s námi do světa vietnamské kuchyně a prozkoumejte tajemství jejich bylin.
Vietnamská kuchyně, podobně jako mnoho dalších asijských kuchyní, se točí kolem koření bylinek. A nejde jen o pálivost, ale taky o rovnováhu chutí. Tohle je klíčový prvek, který dává vietnamským pokrmům jejich unikátní charakter.
Když mluvíme o vietnamské kuchyni, nemůžeme opomenout koriandr. Tato aromatická bylinka má citrusovou, lehce pálivou chuť a je v podstatě povinnou součástí několika tradičních vietnamských pokrmů, jako je pho nebo bun cha. Můžete ji použít jak do polévek i salátů, kterým dodá svěžest a nezaměnitelné aroma. Právě to je častým jablkem sváru. Mnozí zapřísáhlí odpůrci této bylinky cítí při její konzumaci zvláštní pachuť, kterou nejčastěji připodobňují k chuti mýdla. Důvodem není vybíravost, ale geny. Jedná se o gen s označením OR6A2. Tento gen kóduje receptor, který rozeznává aroma aldehydových chemikálií, které se nachází v koriandru i v mýdle. Lidský mozek pak nešťastně spojí nebohý koriandr s mýdlem a vám se z chutného jídla najednou obrací žaludek. Pokud však máte štěstí na genetiku, můžete si tuto pochoutku užít do sytosti.
Další hvězdou vietnamských pokrmů je citronová tráva. Má pikantní citrusovou chuť a výrazně osvěžuje jídla. Používá se často do omáček, polévek a marinád. V pokojových podmínkách ji můžete pěstovat i u nás. Její speciální kyselost nachází využití nejen v kuchyni, ale také třeba při výrobě kosmetiky.
Perila, též známá jako vietnamská máta, je malý zeleno-fialový poklad vietnamské kuchyně. Velmi se podobá našim kopřivám, ale naštěstí nežahá. Má výraznou aromatickou chuť a je oblíbená v salátech a závitcích. Pokud jste fanoušci bylinných čajů, ten z perily si určitě zamilujete. Pomáhá totiž trávení, léčbě astmatu i nachlazení. Pokud to recept neuvádí jinak, čerstvé bylinky nenechávejte projít varem a přidávejte je až na konci vaření, jinak by mohly přijít svou chuť a účinky.
Klasickou bazalku jako jednu z pilířů italské kuchyně jistě znáte, co ale její asijská sestřenice thajská bazalka. Má svou vlastní, trochu anýzovou a lékořicovou chuť, která je výborným doplňkem do směsí s koriandrem a citronovou trávou. Používá se hlavně v rybích pokrmech a v kombinaci s kari.
To je jen malý úvod do bohatého světa vietnamských bylinek a koření. Jak vidíte, tyto ingredience nejsou jen obyčejné přísady, ale klíčové prvky, které dávají vietnamské kuchyni její jedinečný charakter. Vyzkoušejte je i vy a dodejte šmrnc vašim jídlům.
<< Zpět do Blogu